W dzisiejszym budownictwie dobre okna i ocieplenie to nie wszystko. Aby zadbać o bilans energetyczny domu należy zastanowić się nad rozwiązaniem problemów takich jak: przegrzewanie pomieszczeń podczas upałów czy stosowaniem odpowiednio dobranych osłon przeciwsłonecznych.
Okna z niskim współczynnikiem przenikania ciepła
Jednym z głównych czynników wpływających na efektywność energetyczną domu są okna. Inwestycja w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła pozwala zapobiec utracie ciepła na skutek przedostawania się zimna do wnętrza domu.
Pamiętaj: wybierając okna, zwróć uwagę na ich właściwości izolacyjne, które pomogą utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach, w sezonie jesienno-zimowym.
Wysoki współczynnik przepuszczalności energii słonecznej szyby
Wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania pomieszczenia może znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Dlatego warto rozeznać się w rynku okien i uwzględnić przy budowie domu okna o wysokiej przepuszczalności światła słonecznego. Takie okna lepiej wykorzystują energię słoneczną, zamieniając ją w ciepło, które w naturalny sposób ogrzewa wnętrze domu.
Regulacja okien
Okna należy wyregulować przed nadejściem zimy. Warto w tym celu skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu, który sprawdzi stan uszczelek i prawidłowo wyreguluje docisk okuć okiennych. Zapobiegnie to utracie ciepła, poprawiając tym samym komfort cieplny domu. Ważne jest także unikanie mostków termicznych, które często są przyczyną kondensacji pary wodnej na oknach. Efektem tego jest wysoka wilgotność w domu, od której o krok dzieli Cię pleśń.